
З початком вегетації навесні першими зі шкідників ріпаку в умовах Запорізької області з’явилися прихованохоботники. Вони зимували на ріпакових полях попереднього сезону. Із прогріванням ґрунту до +5°С та досягненням денних температур +10°С відновив свою життєдіяльність великий ріпаковий прихованохоботник.
Читайте также: В Україні зафіксовано 10 885 випадків шкоди довкіллю, спричинених війною
Про це інформує ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області.
Цей вид мігрує на нові посіви ріпаку зі своїх «зимових квартир». Для контролю поширення комах і точного визначення термінів проведення обробок інсектицидами рекомендується завчасно встановлювати жовті чаші-пастки і контролювати кількість комах у них, спираючись на порогові значення.
За температури повітря вище +6°С жуки починають виходити з місць зимівлі та за температури +9-12°С масово вилітають.
Упродовж 7-10 днів коли максимальна денна температура перевищує 9°С тепла, самки великого ріпакового прихованохоботника відкладають яйця у верхівки молодих пагонів ріпаку (нижче на 1см верхівки пагона).
У місцях проколів на стеблі видно темні плями. Личинка жовто-біла, завдовжки 5-7 мм, з темно-коричневою головою. Фаза яйця триває 7-10 днів, після чого личинки прогризають ходи всередині пагонів, спричинюючи розтріскування вздовж стебла і його зигзагоподібне вигинання у вигляді літери S.
Читайте также: 44 підприємства торік отримали дозвіл на експорт продуктів тваринного походження до ЄС
Пошкоджений пагін потовщується, стає сплющеним або розтріскується, ріпак нерівномірно цвіте та достигає. На м’якуші стебла вздовж переміщення личинок видно коричнюваті сліди їх життєдіяльності.
Найбільшої шкоди рослина зазнає у випадку відкладання яєць у фазі від початку росту пагона до 30 см його висоти. Можуть пошкоджувати також кореневу шийку.
За результатами спостережень в господарствах Запорізького району Запорізької області виявлено поширення ріпакового прохованохоботника в посівах озимого ріпаку. Осередкова чисельність шкідника становить 10-12 жуків на жовту чашу-пастку. Економічний поріг шкодочинності – 10 жуків у одній жовтій чаші за три дні.
Засоби захисту: проводити обприскування в період вегетації препаратами на основі діючої речовини
Читайте также: Система автоматичного промивання позитивно впливає на здоров’я птиці
- тау-флювалінат, 240 г/л;
- ацетаміприд, 375 г/л + біфентрин, 165 г/л;
- ацетаміприд, 200 г/кг;
- тіаклоприд, 240 г/л;
- імідаклоприд, 300 г/л + лямбда-цигалотрин, 100 г/л;
- гамма-цигалотрин, 60 г/л або інші.